Jeff Koons New York Sergileri Yazan: Banu Çarmıklı

Banu Çarmıklı

11 yıl önce

David Zwirner  “ Gazing Ball” 
Andy Warhol’dan sonra en çok para kazanan Amerikalı sanatçı superstar Jeff Koons, Frieze Art Fuarı esnasında yeni çalışmalarıyla iki büyük mekândaydı. Dünyanın önde gelen galerilerinden Gagosian ve David Zwirner’de açılan sergiler, adeta sanatçının kendisini sanat tarihinde bir yere konumlandırmak daha doğrusu sanat tarihini kendi işlerinde konumlandırmak istemesi gibi algılanabilir.  Yoğun bir ilgi olan bu sergilerin ilki Chealsea’deki David Zwirner Galerisindeydi. “Gazing Ball” başlıklı bu sergide sanatçının son çalışmaları ilk defa sanatseverler ile buluştu. İşleri hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılan Koons’un bu sergisi tek kelime ile muhteşemdi. 


An inflatable snowman is nearly eight feet tall


A five-foot bust of Antinous-Dionysus

Heykellerin farklı köşelerine yerleştirilmiş mavi cam küreler klasik heykellere çağdaş bir yorum getirmiş. Eskiden Amerikan orta sınıfın banliyö evlerinin bahçelerinde kullandığı bu cam toplar, o dönem Amerikan orta sınıfın statü sembolüydüler. İnsanlar bahçelerinde duran bu toplara görsel bir estetik anlayışıyla bakarlarmış. Sanatçı da buradan yola çıkarak bu eserleri oluşturmuş. Sergi alanına girildiğinde Koons’un heykeller topluluğu görsel bir şölen ile birlikte çocuksu bir çekim alanı yaratıyor. Dikkatimi çeken bir nokta serginin açılmasına birkaç saat kala asistanlarının çalışıyor olmalarıydı. 


 

Gagosian “New Paintings & Sculpture”
 Geçen sene Gagosian Galeri’den ayrıldığını duyduğum sanatçının bu galeride tekrar sergi açması beni şaşırttı. Bu mekândaki sergide David Zwirner galeriye nazaran heykelden çok tuval çalışmaları ağırlıktaydı. Antiquity serisinden Yunan ve Roma dönemi figürlerinden “Callipygian Venus” , “Venus of Willendorf” gibi eserlerin yer aldığı 3 boyutlu hissi veren yağlıboya çalışmalar çok etkileyiciydi.  Referans olarak Picasso ve Praxiteles’i örnek alan Koons klasik heykelleri tuvallere yerleştirmiş. Sergi büyük ebattaki Amerikan çizgi roman karakterleri ve figür heykelleriyle bizleri kültürel bir yolculuğa çıkarıyor.Ustaca soyutlanmış bu renkli figürler insan psikolojisine göndermede bulunurken hem sıradan, hem güzel, hem seksi, hem masum, hem de görkemli çalışmalar. Sanatçının favori ressamlarından olan Titian (Venüs ve Adonis) ve Picasso (Black & White, The Kiss)’nun etkilerini Koons’un eserlerinde görebiliyoruz. New York’da ilk defa 2014’de Whitney Museum’da retrospektif açacak sanatçının heykelleri daha önce Metropolitan, MOMA, Versay Sarayı ve Almanya’da The Halls of Liebieghaus’de sergilendi. Eserleri yapım aşamasındayken milyon dolarlara satılan Koons’un koleksiyoneleri arasında Eli Broad, Dakis Joannou , Steven Cohen ve Katar Kraliyet  ailesi gibi tanınmış isimler var. Herkesin gücünün yetemeyeceği olan bu eserlerin az sayıda koleksiyonerde olması da sanatçının eserlerinin değerini arttırıyor. Koons’un  aile ve çocuklara karşı duyduğu aşırı sevgi işlerine de yansımış. İki ayrı galeride açılan sergiler sanatçının popülerliğini arttırırken çalışmalarına da ayrı bir katma değer kattığına inanıyorum. 

Yazı ve Fotoğraflar: Banu Çarmıklı

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki TIK layabilirsiniz.
http://www.banucarmikli.com/


 En Çok Okunanlar