Lolita Asil'den Sonsuzluk Heykeli

Leyla Alaton

12 yıl önce
 
 
'Sonsuzluk’ sergisinden  bahsetmeden önce sizlere  Lolita Asil’den kısaca söz etmek istiyorum.Sanatçı  Mimar Sinan Güzel  Sanatlar Üniversitesi  Resim bölümünde Lisans eğitimini, aynı Üniversitede Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik eğitimini bitirmiştir.1993 yılından bu yana profesyonel  yaşamına devam etmektedir.
 
‘Lolita 1993 yılında Tuvaldeki SIR ‘Ses ,Isı,Renk,’ sergisi ile;ses ve renk dalgaları arasındaki matematiksel bağlantıları tuvale aktarmıştır.Sanatçı 2009 yılında ise uzun süre kadavra,otopsi çalışmalarından sonra ‘Hayat Çizgileri’adlı sergisinde,insan bedenlerinden kesitlerine ağırlık veren Lolita Asil, 2010 yılında ‘Mevsimler’ ve ‘Hayat Ağacı’ isimli eserlerinde cinsiyetsiz insan yüzleri  maskları ile ortaya çıkardığı eserler, görüyoruz.
 


 
2012 Yılına geldiğimizde ise Lolita Asil ‘Sonsuzluk’heykeli ile karşımıza çıkıyor.Yurtdışında olsa, bizler görmeden bir müzede yerini almış bir iş yapmış Lolita.
 
 
Devasa boyutlarda çalışmayı seven ve korkmayan sanatçı yine arkasında Fen Bilimleri olan inanılmaz cesur ve ilginç bir iş  çıkarmış.Ilham kaynağı Leonardo da Vinci nin Poliformları ve Doğadaki canlıların boşluk dolduran varolma felsefesi.. 
 
 
Şanlıyız, 2 hafta boyunca Abdi Ipekçi sokağı meydanında sergilenecek.Nefes kesici, düşündürücü, hayranlık uyandıran bu eseri birebir görmenizi candan tavsiye ederim. Açılısı Suada'da gerçekleşen sergiyi 23 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Nişantaşı Abdi Ipekci Meydaninda ziyaret edebilirsiniz.
 
Lolita Asil ile birlikte
 
 
Yazan:Leyla Alaton


En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin