5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Londra'da Sanatın İzini Süren Mayfair Sculpture Trail | Yazan Nurdan Ateş

Nurdan Ateş

2 yıl önce

Londra’da Mayfair lüks alışverişin yanı sıra  dünyaca ünlü sanat galerilerinin, müzayede evlerinin konumlandığı çok özel bir bölgedir. New Bond Caddesi'nden Piccadilly‘e inen yol boyu sağlı sollu sokaklarda dünyaca tanınmış pek çok sanat galerisi, sizlere görsel bir şölen sunar. Bölgenin hem turizm hem sanat hem de lüks alışveriş anlamında tarihsel hafızasını her dönem canlı tutmak İçin düzenlenen etkinliklerden söz etmek istiyorum bugün…

Mayfair Bölgesi galerinin ortak etkinliği Mayfair Art Weekend 2021, 25-27 Haziran tarihleri arasında 40’dan fazla galerinin katılımıyla gerçekleşecek. Yine aynı etkinliğe bağlı olmak üzere, sanatı daha görünür, yaşanır olmasını sağlamak için pek çok galeri sanatçılarının bazı seçkilerini Mayfair Sculpture Trail adı altında parklarda, caddelerde, binaların önlerinde sergiliyor. Bu etkinlikte bir bölüm zaten kamusal alanda pek çoğunuzun zaten bildiği kalıcı eserler. Bu iz sürüm ile şehre yeni gelmiş turistlere, belki her gün yanından geçip, başını kaldırmadığı için göremeyenlere kamusal alandaki sanat eserini tekrar hatırlatmak tanıtmak. Piccadilly Caddesi'nin ikonik pasajlarından Burlington Arcade tepesindeki  Antony Gormley‘ın Cinch (2013) veya Ralph Lauren’ın önündeki Elisabeth Frink‘ın Horse And Rider’ı veya 1995’ten beri yerinden kıpırdamayan Lawrence Holofcener‘in Churchill ve Roosevelt‘li “Allies” heykelini Londra’ya gelen çoğu kişi bilir. Kalıcı olanları tekrar hatırlayıp, hafızayı tazelemenin yanı sıra süreli sergilenecek yeni eserlerle toplam 22 eserin yer aldığı gezintiye Grosvenor Meydanı’ndan başlayalım.

Turuma, 1982 Bursa doğumlu Hande Şekerciler’in Ecstasy Self-Portrait 2020 çalışması ile başlamak istedim. Genç bir Türk sanatçımızın eserini görmek beni ne kadar mutlu etti tarif edemem. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sanatçılara asistanlık yapan genç sanatçı figüratif heykelleri ile tanınır. Çalışmalarında Rönesans ve Helenistik dönemlerin gerçekçi eserlerinden etkilen sanatçı çalışmalarında çoğunlukla epoksi ve akrilik kullanıyor. Ecstasy serisindeki çıplak kadın figürlerinde, cinsiyetçi ve toplumsal etiketlerden arındırmak için kıyafetleri, aksesuarları hatta saçları bile reddediyor. Teknolojiye ve yeni üretim tekniklerine olan ilgisi, klasik formları çağdaş üretim pratikleriyle birleştirmesine yardımcı oluyor.

Parkta çok neşeli bir köşeye geçiyorum. Okullardan, hastanelere, kültür merkezlerine kadar geniş bir alanda ilgi çekici, neşeli alanlar yaratan, dönüştüren sanatçı Morag Myerscough‘un ‘’See Through’’ enstalasyonuna.. “Yakınındakileri ve uzağındakileri mutlu et” matrasından yola çıkarak parkta renkli neşeli bir alan oluşturmuş.

Parkın diğer bir köşesi William Peers  ‘Origin VI’  eseri. Cornwall‘lu sanatçı 20 senedir büyük ölçekli çalışmalar yapmakta. Pek çok sanatçı gibi Pandemi süresinde 6  büyük kafa heykeli yaptığını söylüyor. Serideki diğer çalışmalar Eylül ayında John Martin Gallery’de sergilenecek.

Opera Gallery seçkisi “Blue infanta Margarita”. New York’ta yaşayan ünlü İspanyol sanatçı Manolo Valdes‘ın büyük boyutlu reçine heykeli. Velazquez, Rembrandt, Goya gibi ustalardan ilham alan sanatçı parlak ve neşeli renklerle kentsel peyzaja çok uygun eserler üretiyor. Berkeley Meydanı’na inen yolda, izleyicilerine “haydi buyurun parka” der gibi…

Margaux Carpentier  “Watching You Grow”

Sembolik bir dil ve canlı renk paletiyle büyü boyutlarda resim ve illüstrasyon çalışmaları yapan sanatçının eğlenceli çalışması.

Antony Gormley, Room, 2014

Daha önce bahsettiğim gibi bu heykel gezisindeki  bazı eserler kalıcı ve uzun süredir yerlerindeler. Bu etkinlikle bu eserler hafızalarda tekrar canlanıyor. Çalışmalarında insan bedeninden ilham alan Gormley’in bu eserini özellikle hatırlayalım istedim.

Antony Gormley, Cinch, 2013

Seo Young-Deok Meditation 626

Benim büyük hayranlık duyduğum, gördüğüm her yerde keyifle paylaştığım, Koreli sanatçının bisiklet zincirlerini kaynakla birleştirmesi suretiyle yaptığı çalışması. Kore’nin sanayileşme döneminde çalışan aile bireylerinin acılarını, duygu yoğunluğunu eserlerinde izleyicisine başarıyla yansıtıyor.

David Breuer, Alien 2

Dev boyutlu ikonik çalışmaları  Aliens&Visiters ( Yabancılar ve Ziyaretçiler) ile  dünyanın pek çok köşesinde yer alan İngiliz sanatçı Saint Martin’s School Of Art ‘dan mezun olduktan sonra Henry Moore’un yanında asistanlık yapmış. Gerçek dünyaya yeniden girişimizi ifade etmek için şehrin  en kalabalık noktalarından Mayfair ‘in göbeğini seçmiş. Bir uzaylı  sadece dünya dışı varlık değildir, kendini yaşadığı toplumdan yabancılaşmış hisseden herkes bir nevi dünyaya kafadan çakılmış bir uzaylı gibi değil midir?

Anthony James, Ferrari 250 GTO

Anıtsal ve deneysel heykelleri ve enstalasyonlarıyla tanınan Los Angeles merkezli bir İngiliz sanatçı. İngiltere‘de doğan St Martins College of Art &Design dan derece ile mezun olmuş bir sanatçı. Simya ve metallere olan ilgisini minimalist sade tasarımlarına yansıtıyor. Bir Ferrariyi Ferrari yapan motoru mudur tasarımı mı? Ferrari’nin bu serisi güç biçim ve estetiğin zirvesinde ki bu modeli  ile motorun performansından arındırarak, bakır ile müthiş sağlam bir tasarım ortaya koymuş.

Julian Opie ,Long Hair 2020 

New York’tan Zürih’e dünyaca tanınmış 1958 doğumlu İngiliz sanatçı Goldsmith School of Art mezunu. Anish Kapoor ve Tony Cragg gibi sanatçılarla birlikte New British Sculpture olarak bilinen grubun bir parçasıdır. Kendine özgü figür, portre ve manzaraları ile ünlü İngiliz sanatçının özneleri  kalın siyah net hatlarla belirgin ve içleri Pop-art’ın parlak renklerle doludur.

Fernando Laposse, Wild Lights, 2020

Meksikalı tasarımcı Fernando Laposse ve Meksika’nın güneyinde  Tonahuixtla denen yerli bir grup tarafından, Mezcal denen bir Meksika içkisi üretilirken kullanılan agave liflerinin atıklarının  elle örülmesi ile yapılmış pembe sevimli hayvanlar. Yumuşak ışık saçan toplarla, pembiş hayvanlarla  eğlenceli bir enstalasyon.

 Bu neşeli, sanat takibi 27 Haziran‘a kadar sürecek. Londra’da yaşayan veya yolu Londra’ya düşecekler için benden tavsiye...

Yazı ve Fotoğraflar: Nurdan AteşEn Çok Okunanlar