NY New Müzesi'nde Muhteşem Açılış

Leyla Alaton

12 yıl önce

New York’ta bulunan ve İlk olarak 1843 ve1855 yılları arasında inşa edilen, İkinci Dünya Savaşı başında kapatılıp, gördüğü ağır hasardan sonra 2009 yılında İngiliz Mimar David Chipperfield tarafından denetlenip aynı zamanda mimarisi için 2010 RIBA Avrupa Ödülü alan New Museum 5 farklı sergiyle sanatseverlere kapılarını bir kez daha açtı.


  6-9 Mayıs tarihleri arasında New Museum’da farklı günlerde açılan 5 serginin açılışlarında muhteşem kalabalıklar oluştu. Benimde liderler konseyi üyesi olduğum müzede ki sergide Phyllida Barlow, Tacita Dean, Klara Lidén, Nathalie Djurberg & Hans Berg, Ellen Altfest isimli sanatçıların eserleri yer alıyor. 

Nathalie Djurberg’in The Prade isimli sergisine Hans Berg müziği ile eşlik etti. New Museum’un içindeki bu sergide 5 tane animasyon videosu ile birlikte rengarenk odanın içerisinde 80 in üzerinde farklı boyutlarda, renkli kuş heykellerinin oluşturduğu enstalasyonu yer alıyor.  İnsan ve hayvanın içgüdüsünü ortak bir noktada buluşturan bir görsel şölen gibiydi. Küratörlüğünü Gary Carrion-Murayaris’s’ in üstlendiği sergi 26 Ağustos’a kadar devam ediyor. New York'a yolu düşenler bu muhteşem sergiyi 235 Bowery caddesinde ki New York Müzesinde gezebilirler.


Yazan: Leyla AlatonEn Çok Okunanlar