f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Robert Montgomery Istanbul’74’te! | Yazan Rabia Çifçi

Rabia Çifçi

9 yıl önce

İstanbul’74 Galatasaray’daki serginin açılış gecesi de, Montgomery’nin işleri kadar ışıklı geçti. Genç sanatseverleri, moda ve sanat dünyasından birçok isimi bir araya getirdi.Istanbul’74’ün Galatasaray’daki yeni mekanına girdiğinizde ilk karşılaştığınız iş ‘’The People You Love Become Ghosts Insdie of You and Like This You Keep Them Alive’’(Sevdiğiniz İnsanlar İçinizde Hayaletlere Dönüşür ve Siz Onları Bu Şekilde Yaşatırsınız) , sanatçının en etkileyici ve bilinen işlerinden biri.Montgomery özellikle açık hava alanlarında yaptığı ışıklı tipografik yerleştirmeler ile tanınıyor. Kendine özgü bir tipografi geliştiren Montgomery, farklılığını değişik yazım şekli ve yazdığı şairane sözlerle taçlandırıyor.
İşlerinde daha çok geri dönüştürülebilen güneş enerjisi ile çalışan panolar, ışıklı billboardlar, sulu boya, tahta ve yanan panolar kullanmakta.Yazdığı özlü sözleri neon ve led ışıklarla daha etkileyici ve görünür kılıyor, Robert Montgomery.
Bu ışıklı sözler diyarı çok ilham verici.
Galerinin içinden çekilmiş bu fotoğraf ise, sanatçının eseri ile bir bütün oluşturmuş durumda.Kendisi ‘’Kolektif Bilinçaltı’’ konularından beslendiğini söylüyor. Bu şekilde kelimelerin gücünü bir şair edasıyla geniş kitlelerin önüne seriyor.
İngiliz sanatçı, biraz Shakespeare romantizmini ve biraz da günümüz dünyasının hafifliğini birleştirerek ince bir mizah çizgisinde çağdaşlığını koruyor.

İSTANBUL’74 Galatasaray, 19 Mart, Açılış GecesiRobert Montgomery’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergsi, Demet Müftüoğlu Eşeli ve Robert Montgomery’nin evsahipliğinde ISTANBUL’74 GALATASARAY’da düzenlenen bir davetle açıldı.
Nisan’ın 18’ine kadar sürecek olan bu ışıklı romantik sergiyi kaçırmamanızı öneririm....Yazı Rabia ÇifçiEn Çok Okunanlar