Tamamlanmamış Hikayelerin Ustası Andrew Valko | Yazan Rabia Çifçi

Rabia Çifçi

9 yıl önce
Andrew Valko, 1957’de Prag’ta doğdu. 1968 yılında Kanada’ya taşındı ve Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra Japonya’da Yoshida Hanga Academy’de eğitim aldı.
Kanada ve çevresinde sayısız solo sergi açtı ve Almanya, Fransa, Amerika’da birçok karma sergide ve uluslararası fuarda yer aldı.Canada Council Art Bank, Manitoba Art Council, The Claridge Collection, The Royal Canadian Mint ve daha birçok önemli koleksiyonda eserleri bulunuyor.Andrew Valko’yu keşfettiğinizde, resimlerinlerine uzun uzun bakakalabilirsiniz. Resmettiği film sahneleri, neredeyse hepimizin aklına kazınmış kült filmlerin en çarpıcı sahneleri.Bu manidar ve duygu yüklü sahneleri bulup hiperralistçe açık hava sineması ambiyansı çerçevesinde resmetmesi içinde büyük bir ironi ve romantizm barındırıyor.
Valko’nun bu sahneleri resmetme arzusu, bir çocuğun beğendiği bir film karesini aklına kazıması ve o güzel kareler çerçevesinde görsel dünyasına şekil vermesi kadar naif bir his uyandırıyor.Valko’nun resimlerine bakarken, izleyiciler, yazlık bir açık hava sinemasında, arabasından film izler gibi eski zamanların Amerika’sına doğru bir yolculuğa çıkıyor.Valko, hiper realist tarzıyla her resimi bir kamera çekiyormuşcasına resmediyor.

Romantik ve etkileyici film karelerini açık alanda resmeden sanatçı, zaten akıllara kazınmış olan bu kareleri daha da yüceltiyor.Valko’nun heyecan dolu hikayelerden oluşan diğer serilerine göz atmak isterseniz, internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.andrewvalko.com/paintings/


Yazı: Rabia Çifçi

 En Çok Okunanlar