Sanat Tutkunu Bir Başkanın Gözünden İstanbul'un Koleksiyoner Ruhunu Yansıtan Sergi: Görüyü Paylaş | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

5 ay önce

Tarih boyunca farklı devletlere ev sahipliği yapmış, farklı dinleri, kültürleri, medeniyetleri buluşturmuş bir şehir düşünün. Öyle bir şehir ki, dokunduğu herkese ve her kültüre bir şeyler katmış, onlardan aldıklarını da kendine has bir karakter oluşturmuş. Dünyanın en büyük koleksiyonerlerinden biri olan İstanbul’dan başkası değil bahsettiğim. Bugün İstanbul'un sokaklarını dolaştığınızda çok farklı dönemlerden, biçimlerden, tekniklerden, sanatçılardan eserler barındıran bu muhteşem koleksiyondan izler görmenin keyfini yaşarsınız. İstanbul’da gezmek adeta bir açık hava müzesi gezmekle eşdeğerdir.

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Görüyü Paylaş Sergisi - Adnan Doğan - Bakmaktan Geliyorum - 2020

Bu eşsiz şehrin yönetilme biçimi de kültüre sahip çıkan, örnek bir perspektiften ilerliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu. Hem bir İstanbullu hem de bu şehrin geleceğini tasarlamaya talip olmuş bir yönetici olarak, sanatla daha fazla karşılaşmaya, sanat üzerine daha çok konuşmaya ve tartışmaya, sanatla yeni ifade biçimlerini keşfetmeye ihtiyacımız olduğunu dile getirerek kişisel koleksiyonunu "Görüyü Paylaş" sergisi ile Galeri Beylikdüzü'nde tüm sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Görüyü Paylaş Sergisi 

Galeri Beylikdüzü, Sayın Ekrem İmamoğlu'nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Haziran 2022'de sanatseverlere kapılarını açmıştır. Galeri Beylikdüzü, İstanbul'un kültür ve sanat yaşamına yeni bir soluk getirmeyi hedeflemektedir. İlk sergisi "Görüyü Paylaş: Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", Türk sanat tarihinde kült kabul edilen isimlerle genç sanatçıları bir araya getiren özel bir seçkiyle önemli bir sanat durağıdır. 100'den fazla sanatçının imzasını taşıyan bu değerli seçki, resimden heykele, illüstrasyondan desene, gravürden baskı sanatına, dijital sanattan entalasyona kadar yaklaşık 100 yıl boyunca devam eden bir ifade arayışını yansıtmaktadır.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Görüyü Paylaş Sergisi 

Koleksiyonda; Abidin Dino’dan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Devrim Erbil’den Sabri Berkel’e, Fahrelnissa Zeid’den Cihat Burak’a, Alper Aydın’dan Selma Gürbüz’e, İbrahim Balaban’dan Süleyman Saim Tekcan’a, Hüsamettin Koçan’dan Refik Anadol’a kadar farklı disiplinlerden ve farklı teknikleri kullanan birbirinden değerli daha nice sanatçılarla karşılaşacaksınız. Sayın Ekrem İmamoğlu'nun sanat koleksiyonundan bir seçkiyle hazırlanan "Görüyü Paylaş" sergisi, sanat tarihimizin önemli izdüşümlerini çarpıcı eserlerle ortaya koyuyor. Serginin küratörlüğünü ise İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat üstleniyor. Şimdi hazırsanız, Galeri Beylikdüzü'nde gerçekleşen "Görüyü Paylaş" sergisinin detaylarına birlikte bakalım.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Eyüp Can Yeter - Atatürk’ün Perspektifinde 

Galerinin girişinde Eyüp Can Yeter’in "Konuşan Duvarlar" serisinden 3 boyutlu "Atatürk’ün Perspektifinde" adlı eseriyle karşılaşmanız mümkün. Sanatçı, duvarların gördüğü en mutlu, en hüzünlü, en heyecanlı anlar gibi pek çok anıyı 3 boyuta dönüştürerek bize hatırlatmaya ve yaşatmaya devam ediyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Mevlüt Akar - Deep Blue - 2019

İçeri girdiğinizde yan yana gelen eserler, yüzlerce farklı gözün katkılarıyla ortaya çıkmış bir öznel hatıra envanteri oluyor. Koleksiyon dikkatli bir şekilde izlendiğinde ise koleksiyonerin duygu dünyasının ipuçları ortaya çıkarken; imgeler, semboller ve iç görüler, kendi hafıza tarihine göndermelerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Koleksiyoner, görüyü paylaşmıştır. Artık insanlık tarihinin en özgür ifade kanalına, sanat eserine ve onun sahibi sanatçının görüşüne, bakışına, kendinden yansıyanına evini, gönlünü açmıştır.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - İbrahim Balaban - Anaların Bekleyişi - 2017 

İbrahim Balaban’ın "Anaların Bekleyişi" adlı eserinde köy ve köylü yaşamını konu aldığını, destanlar, halk inançları ve kahramanları odağına aldığını görüyoruz. Balaban, 1950’lerde başlayan köyden kente göç, kentteki yaşam koşulları konularını ön plana alan eserler üretiyor. Eserde, köy yaşamından esinlenerek bir grup yüzleri gizlenmiş insanı, geleneksel giysileri ve bir fenerle aydınlandıklarını sanatçının kendi özgün anlatım diliyle vurguladığını görüyoruz. Eser adeta sanatçının yaşamının izdüşümü gibi değil de nedir?

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Alper Aydın - Buradayım - Yason Burnu - Ordu -  Video Yerleştirmesi

Alper Aydın, eserinde balinanın yalnızlığıyla kendi biyolojik varlığının yalnızlığını özdeşleştiriyor. Bu durumu, denizin üzerinde 53 kez atlayarak, sessiz ve hareketli bir eylemle balinayla diyalog kurmaya çalışarak gerçekleştiriyor. Performansta sürekli zıplama hareketiyle, birbirinin içine geçmiş yaklaşık 150 metre çapında 53 ayrı su halesi oluşuyor. 53 Hertz, balinanın benzersizliğini ve yalnızlığını ilk elden deneyimleme fırsatı sunuyor ve sanatçının kendi bedeni aracılığıyla, iletişim biçimlerinin ötesinde, bir sinyal yayma ve mesajı iletim biçimine dönüşüyor. Bu, sanatçının varlığını ifade etme biçimini oluşturuyor.

 

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Necmi Gürseler - Çalılık Ruhu Serisi - 2020

Necmi Gürseler, "Çalılık Ruhu" adlı eserinde fili, insan kültürünü oluşturan arketiplerden biri olarak görüyor ve sürreal kompozisyonu kullanarak geometrinin gücünden yararlanan primitif ve klasik sanatlara da yaklaşan zengin bir dünya yaratıyor. Eserde gerçeküstü mekanları ve figürleri bir arada görürken düşsel bir yolculuğa çıkıyoruz. Zaman zaman şaşırtıcı ve farklı duygular hissedebilirsiniz. Esere 2 dakikadan fazla baktığınızda insanın varoluşsal sıkıntılarını, evrensel kimlik arayışını, mitolojik ve psikolojik ayrıntıları görebilirsiniz.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Haydar Ekinek - Karga Serisi - 2021 

Haydar Ekinek, Türkiye'de çivileri fırça gibi kullanan ilk isimlerden biridir. Sanatçı, karga serisinde dünyanın en akıllı iki varlığını bir arada resmediyor. Eser, insanın içsel yolculuğunu, özgürlük arayışını, hayal gücünü ve yaratıcılığını ifade ediyor. Aynı zamanda, insanın doğayla uyumlu bir şekilde yaşaması gerektiğini de vurguluyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Adnan Doğan - Denizin Kıyısında - 2021 

Adnan Doğan’ın "Denizin Kıyısında" adlı eserinde hikayeyi ön plana çıkaran duruşlar göreceksiniz. Örneğin; insan duygularını, Aşkı, doğayı ve insanın insanla ve doğayla olan ilişkisini farkedebilirsiniz. Aynı zamanda insanın güven arayışını, sınırlarını, özlemi, yeniden doğuşu ve sınırsızlık gibi temalarla eseri yansıtıyor olabilir.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Özge Kahraman - Beyond Dreams - 2021

Özge Kahraman, profesyonel olarak birçok mağara keşfine katılıyor ve eserlerinde mağaraların gözden uzak kalan güzelliklerini aktarıyor. Sanatçıya göre, karanlık, sonsuz, keşfedilmemiş, uçsuz bucaksız mağaralar, "düşlerin gizemini ve bilinmezliğini" yansıtıyorlar. Bu karanlık yeraltı boşlukları içinde barındıkları küçük ışık hüzmesiyle bizi aydınlatıyor ve merakımızı uyandırıyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Devrim Erbil - İstanbul Kırmızısı - 2021 

Devrim Erbil'in "İstanbul Kırmızısı" adlı eseri, Türk resminin önemli yapıtlarından biridir. Bu eser, sanatçının İstanbul'a ve şehrin renklerine olan hayranlığını ve bağlılığını yansıtan bir yapıttır. İstanbul'un tarihi derinliği, kültürel çeşitliliği ve estetik zenginliği, Erbil'in eserlerinde sıkça temsil edilir. Eser, İstanbul'un sembolik rengi olan kırmızıyı vurgulayarak şehrin canlılığını, hareketliliğini ve tarihî dokusunu anlatıyor. Kırmızı, İstanbul'un sokaklarında, binalarında, insanlarında ve günlük hayatında sıklıkla görülen bir renktir. Bu eserde, kırmızının İstanbul'un enerjisini, sıcaklığını ve tutkusunu simgelediğini hissedeceksiniz.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Bedri Rahmi Eyüboğlu - Güvercin Uçar Gider - 1954 

Bedri Rahmi Eyüboğlu, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarından motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullanır. Sanatçının halk sanatının zenginliğini modern sanatla buluşturduğunu ve özgün bir Türk sanatı yarattığını göreceksiniz. Bu eser, Bedri Rahmi’nin kendine özgü üslubunu ve sembollerini içeriyor. Genellikle özgürlük, değişim ve geçicilik temalarını yansıtıyor olabilir. Güvercinler özgürlüğün ve barışın sembolü iken doğanın döngüsü, zamanın akışı ve değişimin sürekli olduğu fikri gözünüze çarpabilir. Güvercinin uçuşu, insanın ruhsal özgürlüğünü arayışı olarak ifade edilebilir.

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Orhan Umut 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 1990'lı yıllardan itibaren biriktirmeye başladığı ve bugün koleksiyonun bir kısmının sergilendiği "Görüyü Paylaş" isimli serginin yer aldığı Galeri Beylikdüzü’nde aynı zamanda yakın zamanda duyurusu yapılacak olan genç yetenekleri desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmalara, sanat buluşmalarından karakalem atölyelerine, sanatçılarla söyleşilerden illüstrasyon etkinliğine, yazı atölyesinden çizgi roman yaratma aktivitesine kadar daha nice kültür sanat etkinliğine de yıl boyunca ev sahipliği yapıyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Özgün Baskı Atölyesi

ÖZGÜN BASKI ATÖLYESİ İLE KENDİ SANATINIZI YARATIN!

Kendi sanatınızı yaratma heyecanı taşıyorsanız eğer, Galeri Beylikdüzü’nde bulunan Özgün Baskı Atölyesi tam sizlik. Farklı sanatçıların eserleriyle zenginleşen koleksiyonuyla çeşitli sanatsal alanları barındırarak bir kültür hafızası oluşturuyor. Baskı Atölyesinin kurulumunda Türkiye’nin ilk baskı ve grafik sanatları müzesi olan IMOGA’nın desteği alınmıştır. Özgün Baskı Atölyesi, baskı sanatları alanında atölye alanı sunarak bir ilki gerçekleştiriyor ve genç sanatçılara araştırma ve üretim imkanı sunuyor. Galeri Beylikdüzü Genç Atölye, baskı sanatları üzerine akademik çalışmaları ve eserleriyle öne çıkan usta sanatçılar ile genç sanatçı adaylarını bir araya getirirken, linol baskı tekniklerini ilk elden deneyimleme fırsatı sunuyor. 

 

Galeri Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu - Görüyü Paylaş Sergisi 

Burası sadece bir sanat galerisi değil, aynı zamanda İstanbul'a yeni bir sanat merkezi niteliğindedir. Burada, sanat eserlerinin büyüsüyle etkilenirken aynı zamanda özel koleksiyonlara ev sahipliği yapan sanat kütüphanesiyle de öne çıkıyor. 

 

Galeri Beylikdüzü - Sanat Kütüphanesi

SANAT KÜTÜPHANESİ İLE YARATICILIĞINIZI KEŞFEDİN!

Bir sanat meraklısının vazgeçilmezi sanat kütüphaneleridir. Araştırmaya ve öğrenmeye meraklıysanız eğer burası sizin için çok ideal. Ayrıca sanat öğrencileri, akademisyenler ve sanat profesyonelleri için de büyük bir kaynak niteliği taşıyor. Galeri Beylikdüzü Sanat Kütüphanesi; sanat-tasarım, mimari, arkeoloji, araştırma-tarih, araştırma-inceleme, biyografi ve felsefe-düşünce gibi çeşitli kategorilerde yer alan türkçe ve yabancı dilde 2400'den fazla özel koleksiyon kitap ve dergiden oluşuyor. Koleksiyon, Galeri Beylikdüzü sanat koleksiyonuna ait sanatçıların ve dünya sanatçılarının özel kataloglarını da içeriyor. Zengin ve çeşitli kategorilerdeki kitaplar arasında kaybolurken, saatlerce keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bilgi ve sanatın kucaklaştığı bu şahane atmosferde çalışma alanları da bulunuyor.

 

Galeri Beylikdüzü - Çalışma Alanı

 Çalışma ortamı, sanatseverlere yaratıcı potansiyellerini keşfetmeleri için sessiz sakin bir şekilde ilham veriyor. İstanbul Beylikdüzü'ne yolunuz düşerse, Galeri Beylikdüzü'nü görmeden dönmeyin derim. Burada muhteşem bir deneyim sizi bekliyor!En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin