f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Uluslararası Başarıya İmza Atan Türk Sanatçılar! | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

4 yıl önce

İyi bir sanatsever seyahat rotasına gezilebilecek en iyi sergi, müze, tarihi yapıları eklemeden yola çıkmaz. Çünkü onlar gittikleri şehri anlamaya ilk sanattan başlarlar. Öyle ki sonbahar tam da gezgin sanatseverlerin zamanıdır. Hem şehir hem de yeni sanatçıları keşfetmek için hazırlanıyorlardır şu sıra. Yakın zamanda yurtdışı seyahat planı olanlara önerim; rotanız Avrupa, İngiltere ve Amerika ise ülkemizi gururlandıran başarılara imza atan Türk sanatçılarımızın sergilerine mutlaka uğramalısınız.


Fatma Zeynep Çilek Çimen

NEWYORK

MIRROR

Fatma Zeynep Çilek Çimen, 3. Kişisel sergisini New York‘da Cjone Gallery’de 1-15 Kasım arasında ziyarete açıyor. Anadolu, Selçuklu, Osmanlı, Türk motifi ve desenleriyle izleyicinin karşısına çıkan sanatçı, sanatıyla aktarmak istediklerini, göçebe imgeleriyle yerellikten evrenselliğe dönüştürmeyi amaçlıyor. Yöresel motifleri tekrar tekrar soyutlamaya uğratırken optik bir yüzey resmi yaklaşımı güdüyor. Bu yaklaşım temelde biçim ilişkileri üzerine odaklanırken aynı zamanda bu motiflerin sembolik kullanımlarına da yer veriyor.


Nilay Özenbay

BRÜKSEL

9 TÜRK SANATÇI ART3F ÇAĞDAŞ SANAT FUARINDA 

Ülkemizdeki sanatçıları dünyaya tanıtmak için 2015 yılında Paris’te kurulan Çağdaş Türk Sanatçıları Paris Derneği’nin (ACT) düzenlediği etkinlikler Brüksel’de Avrupa iş dünyası, Avrupa Birliği kurumları ve sivil toplum temsilcileriyle buluşuyor. ACT öncülüğünde Avrupa’nın saygın sanat etkinliklerinden olan Art3F Fuarı’na bu yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinden 9 sanatçı katılacak. ACT Derneği’nin Brüksel Fuar Programı 13 Kasım tarihinde TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliği-Brüksel ev sahipliğinde sergi açılış resepsiyonu ile başlayacak. 17 Kasım’a kadar yolunuz Brüksel’e düşerse ülkemizi temsil eden birbirinden başarılı sanatçıları fuar da ziyaret etmeyi unutmayın.


Seval Özcan

Fuara katılım sağlayan sanatçılar arasında Nilay Özenbay ve Seval Özcan bulunuyor. Nilay Özenbay kedi figürleriyle dikkat çekerken Seval ise mavi tonlarının ağırlıkta olduğu ‘Geçmiş, Bugün, Gelecek’ adlı 3 adet çintemani motifli tablolarını sunuyor. Ayrıca fuarda Ahmet Yeşil, Elif Danışman Özal, Gülay Aytan, Meriç Pabbuççuoğlu, Metin Tütün, Senem Erseven ve Şela Mistriel eserleri de görülmeye değer!


Melis Binay

BARSELONA

MELİS BİNAY

Barselona La Rambla No:21’de bulunan İstanbul Stop, Türk sahibi olan ilk türk yemekleri restaurantı ve bu ikonik mekanın her katındaki İstanbul’u andıran duvar tasarımları Melis Binay imzası taşıyor. Martılar, Boğaz, Ortaköy Camisi ve Tramvay gibi detaylar dikkat çekiyor. 


Melis Binay

GEMİLER BÜYÜK SES GETİRDİ

Melis Binay, Uluslararası tüm dünyayı dolaşan yük gemileri olan bir Türk şirketinin iki sene önce Global Warming’e farkındalık yaratmak amacıyla bir proje başlatıyor ve proje büyük ses getiriyor. Bu gemilerden 2’sini Melis Binay boyuyor. Dünyada Ocak 2020 itibariyle tüm gemilerin yakıtları doğaya daha uygun yakıt olarak kullanılmaya başlayacak.

Öte yandan Melis Binay eseri almak isteyenler Urgell Grand Via’da randevu sistemi ile atölyesini ziyaret edebiliyorlar ya da instagramdan ve mail yoluyla randevu için saat, gün kararlaştırması yapabiliyorlar.


Emre Yusufi

HERKÜLLER DÜNYA TURUNDA

Altın vuruşuyla akıllarımıza kazınan ve Mitolojik Herkül karakterini modernize ederek günümüze heykel ve resim formlarında görselleştiren sanatçı Emre Yusufi, eserlerini Cannes, Honfleur, Londra, Courchevel, St. Paul de Vence’de bulunan Galeri Bartoux’da bulabilirsiniz.Emre Yusufi

CENGİZ YATAĞAN MIAMI YOLUNDA

Cengiz Yatağan, Son günlerde 3-8 Aralık’ta açılacak Miami Art Fair’e hazırlanıyor. Fuarda Yatağan’ın tuval üzerine farklı malzemeler ve epoksiyi birleştirerek yarattığı resimleri ve metal üzerine yaptığı puzzle heykelleri göreceksiniz. Sanatçının homojen bir şekilde boya ve renklerden oluşturduğu resimleri volkanik yeryüzü oluşumları gibi doğa ile kendi kavramlarının iç içeliğini görselleştiriyor. Puzzle heykeller ise boşluk ve tamamlanma sürecini anlatıyor.


Cengiz Yatağan

Yolunuz Miami’ye düşerse sakın kaçırmayın! Yatağan’ın sanatseverlere şöyle bir mesajı var; Yapbozunuzun eksik parçasını bulmanız dileğiyle…

Yazı: Fulden KarayelEn Çok Okunanlar