d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

279.Müzayede-Modern ve Çağdaş Sanat Eserleri-Artam Antik A.Ş

177 B izlenme  
10.11.2020

279.Müzayede 
Modern ve Çağdaş Sanat Eserleri
23 Kasım 2013
Artam Antik A.Ş


Antik A.Ş. müzayede evinin 23 Kasım Cumartesi günü Antik Palace'da gerçekleştireceği 279. müzayedesinde Türkiye'nin önde gelen modern ve çağdaş sanatçılarına ait eserler satışa sunuluyor. 

Modern Türk resminin ustalarından günümüz sanatçılarına kadar uzanan geniş bir yelpazenin sunulduğu müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Hale Asaf, Mübin Orhon, Nejad Melih Devrim, Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Ferruh Başağa, İlhan Koman, Mehmet Güleryüz, Komet, Adnan Varınca, Eren Eyüboğlu, Zekai Ormancı, Orhan Peker, Burhan Uygur, Avni Abraş, Neşe Erdok gibi birçok değerli sanatçıya ait eserler yer alıyor. 

Modern Türk resminin dönüm noktası usta sanatçı Hale Asaf'ın 1928 tarihli ünlü “Otoportresi” 85 yıl sonra ilk kez müzayedeye çıkıyor. İlk kadın ressamlarımız arasında yer alan ve sanatına adadığı hayatı ile bilinen sanatçının tuval üzerine yağlıboya çalışması kendini betimlediği sıradışı bir şaheser. Müzayedede ayrıca Türk soyut resminin öncülerinden Mübin Orhon ve Nejad Melih Devrim'in görkemli eserleri satışa sunuluyor. Mübin Orhon'un tuval üzerine yağlıboya soyut çalışması 1963 tarihli ve kitaplara konu olmuş bir eser. Nejad Melih Devrim'in en önemli dönemlerinden, 1955 ve 1960 tarihli muhteşem eserleri. Usta sanatçı Erol Akyavaş'ın duvarlar ve hallacı Mansur serisinden 4 adet eseri, Burhan Doğançay'ın “Kurdelerler” döneminden 1972 tarihli eserleri, Orhan Peker'den çarpıcı eserler, Neşe Erdok'un 3 adet figüratif çalışması, Burhan Uygur'un duygu yüklü portre çalışmaları, Mehmet Güleryüz'ün 1986 tarihli tablolar ile Mustafa Ata, Zekai Ormancı ve Güngör Taner'den görkemli tuvaller müzayedede satışa sunuluyor. 

Güncel sanatın değerli isimleri Canan Tolon, Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Azade Köker, Ahmet Elhan, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ, Ramazan Bayrakoğlu ve daha bir çok sanatçının sıradışı işlerinin yer aldığı müzayede güncel sanatçılardan geniş bir yelpaze sunuyor. Dikkat çeken eserler arasında kadın sanatçılardan Canan Tolon'un 1991 ve 2007 tarihli eserleri, Azade Köker'in “Kadın” konulu çalışması, Selma Gürbüz'in “Balerinler” ve “Kadınlar” isimli görkemli çalışmaları yer alıyor. 

Müzayedenin en önemli bölümlerinden biri Türk heykel sanatına ayrılmış. İlhan Koman'ın ünlü “Yürüyen Derviş” isimli ahşap heykeli Türkiye'de ilk kez satışa sunuluyor, Meriç Hızal'ın “İlkbahar ve Sonbahar” isimli eseri, Kuzgun Acar, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi önde gelen sanatçıların koleksiyonluk eserleri yer alıyor. 

Satışa sunulacak eserler 16 - 23 Kasım tarihleri arasında Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. 23 Kasım Cumartesi Saat 15:30'da Antik Palace'da gerçekleşecek müzayede değerli sanatçıların eserlerine sahip olabilmek için bir fırsat niteliğinde. www.antikas.com sitesinden online kataloga ulaşılabilir, (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz