f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Ahmet Oran | Dokunmak | Ekol Sanat Galerisi

99 B izlenme  
3.11.2020

Ahmet Oran

“Dokunmak”

16 Şubat  - 31 Mart 2018

Ekol Sanat Galerisi

Ekol Sanat Galerisi Çağdaş Türk Resim Sanatının önemli ressamlarından Ahmet Oran’ı ağırlıyor. Ekol Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek olan sergi, 16 Şubat tarihinde İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

1957 yılında doğan Ahmet Oran, 1977 – 1980 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Prof. Dr. Adnan Çoker atölyesinde çalıştı. Sonrasında çalışmalarına  Viyana Tatbiki Sanatlar Yüksek Okulu'nda devam eden Ahmet Oran, Prof. Unger ve Prof. Frohner'in atölyelerinde öğrenim gördü. Viyana ve İstanbul'da yaşayan sanatçı 1980'lerin ortasından itibaren ağırlıklı olarak başta Viyana olmak üzere çok sayıda kişisel sergi açtı. 

Ahmet Oran, monokrom renk tabakalarını siyah zeminin üzerine birbirinin peşi sıra taşıyor, tuvali katman katman maviyle, kırmızıyla, sarıyla veya griyle kaplıyor. Kimi zaman monokrom kalan, kimi zaman da yüzeyde çok renkli bir örgü meydana getiren sanatçı daha sonra  kendisinin de ifade ettiği gibi, "resmi açmaya" başlıyor. 
Aynı anda birden fazla tuval üzerinde resim yapan Oran, farklı spatüllerle ve çeşitli büyüklükteki ahşap parçalarıyla tuvalin kabuğunu soymak suretiyle resimde geniş bantlar meydana getiriyor. Açığa çıkan renkler farklı yoğunluklarda, karışımlarda ve yapılarda görünür hale geliyor. 

Açığa çıkan parlak renk lekeleri; sanatçının tuvali üzerinde açtığı yarıklar arasından gizli kalmış ikincil bir tuvalin olasılığına işaret ediyor. Oran’ın resimleri baştan çıkarıcı ve şaşırtıcı görsel bir senaryoya dönüşüyor.  Oran’ın, rengin önemi ve yoğun uygulanmış boyanın duyusal özelliklerine dair titiz araştırmasının yıllar içerisinde ulaştığı son nokta olarak karşımıza çıkıyorlar.
Oran, nesnel olana gönderme yapmayan soyut resimler üretiyor. Resmi en temel unsurlarına, yani renge ve biçime indirgiyor. Sanatçı, renk katmanlarının tek tek açığa çıkartılması sırasında rölyefi andıran kompozisyonlar meydana getiriyor. Yakından, özellikle de yandan incelediğinde tabloların üçboyutlu, son derece plastik bir etkisi olan yüzeylere sahip olmasını sağlıyor. 
Ahmet Oran sergisi 16 Şubat ve 31 Mart 2018 tarihlerinde  farklı tekniklerde çok sayıda eser ile  Ekol Sanat Galerisi’nde izleyicileri ile buluşacak.
Ekol Sanat Galerisi

Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz