f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Remzi İren | Büyük Atatürk | Ekol Sanat Galerisi

99 B izlenme  
3.11.2020

Remzi İren

Büyük Atatürk Resim Sergisi

15 Mayıs – 15 Haziran 2018

Ekol Sanat Galerisi

Ekol Sanat Galerisi, Türkiye’nin Atatürk portrelerini en iyi resmeden sanatçılarından biri olan Remzi İren’in “Büyük Atatürk” isimli sergisine 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

1943 yılında Tokat’ta doğan Remzi İren 1970 Yılında İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Aynı yıl Almanya’ya giderek sanatsal araştırmalarda ve mesleki çalışmalarda bulundu. Yurda döndüğünde resim çalışmalarına kaldığı yerden devam etti.

Sanatçının Atatürk çalışmaları insana, “İşte gerçeğiyle birebir, görmek istediğimiz gibi bir Atatürk. Karşısına geçince gerçekten O’nu görüyorsunuz” dedirtiyor. Remzi İren ise; Atatürk resimlerinin bu kadar beğenilmesini, ‘O’nu hissederek büyüdük, işte o tarifi imkansız his Atatürk’ü böylesine güzel bir şekilde tuvale yansıtmamı sağlıyor ‘’ diyerek açıklıyor. Atatürk portrelerinin yanı sıra, akademi yıllarında Anadolu’yu diyar diyar gezen sanatçının Anadolunun kültürel zenginliğini gözler önüne seren ‘Anadolu’  temalı eserleri de bulunmaktadır.

Cıvıl cıvıl coşkulu tonlarda ve temiz ve dengeli bir anlatımla eserler veren sanatçının, bir çok koleksiyon kurum ve kuruluşlarda ve çeşitli müzelerde eserleri bulunmaktadır. 1979 yılından beri aralıksız eser vermeye devam eden sanatçı halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmekte, karma ve kişisel sergiler açmaktadır.

Remzi İren 15 Mayıs - 15 Haziran  2018 tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisi’nde çok sayıda resmettiği Atatürk portresi ile izleyicisi ile buluşuyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz