0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg

Devrim Erbil | Bir Kenti Düşlemek | Ekol Sanat Galerisi

101 B izlenme  
3.11.2020

Devrim Erbil

Bir Kenti Düşlemek

6 Nisan – 8 Mayıs 2018

Ekol Sanat Galerisi

Ekol Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Resim Sanatına özgün tarzıyla imzasını atan Devrim Erbil’in “Bir Kenti Düşlemek” isimli sergisine 6 Nisan – 8 Mayıs 2018  tarihleri arasında 3. ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Çağdaş Türk Sanatı’nın usta sanatçılarından Devrim Erbil İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde eğitim gördü. Atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. 1991’de Devlet Sanatçısı ünvanı ile onurlandırıldı. Çağdaş Türk Resim Sanatı içerisinde "Soyutçu 7'ler" ve Mavi Grup"un kurucusudur.

Devrim Erbil’de figür, coşkuyla bütünleşen resmetme enerjisinin baştan belirlenmiş nihai sona göre denetlenmesiyle ilgilidir. Bu da söz konusu resimlerde figür ile soyutun hangi nedenle iç içe geçtiğini gösterir bize. Ritim ve titreşimi de Türk Resmine armağan eden belki de ilk sanatçıdır. Çizgileri, birebir şiirin diline karşılık gelmektedir. Bu anlamda, Devrim Erbil, resimle şiir yazan ve şiirle resim yapan bir sanatçıdır. Bu bağlamda Erbil’in uzun yıllar İstanbul’u resmettikten sonra İzmir, Bursa, Edirne ve Balıkesir gibi kentlere yönelmesini tesadüfle açıklayamayız. Unutmayalım: uygarlık tarihinde adı geçen önemli kentlerden hemen hepsi, birçok şeyin yanı sıra, konusu oldukları sanat yapıtlarıyla da bunu hak etmişlerdir. 

Resim sanatının yanı sıra, seramik, mozaik, vitray, halı resimleri ve gravür ipek baskı tekniklerinde birçok özgün eser yaratan Devrim Erbil çok sayıda eseri ile 6 Nisan - 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisinde izleyicisi ile buluşuyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz