Ali Atmaca & Ayşen Karakaya | Gümüşlük Büyücüleri | Ekol Sanat Galerisi

90 B izlenme  
3.11.2020

 Ali Atmaca & Ayşen Karakaya

Gümüşlük Büyücüleri 

5 Ekim – 5 Aralık 2018

Ekol Sanat Galerisi

İzmir’in seçkin sanat kurumlarından Ekol Sanat Galerisi, 5 Ekim - 5 Aralık tarihleri arasında Ali Atmaca-  Ayşen Karakaya “Gümüşlük Büyücüleri” adlı sergiye  ikinci kez ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşayarak sezona merhaba diyor. Uzun yıllardır Bodrum’da yaşayan Ali Atmaca ve Ayşen Karakaya son dönemde yarattıkları birbirinden büyüleyici eserler ile sanat severler ile buluşmaya hazırlanıyor. 

Ayşen Karakaya, boyaların arkasına saklanmış insan bedenlerinin taşıdığı net, belirgin hayvan kafalarıyla aidiyetlerimizi hatırlatıyor. Daha önce birçok kez yaptığı gibi sokağın dilini tuvalle birleştirip bedenin ve boyanın ardındaki gerçekliğe dikkat çekiyor. Bir başka açıdan Ayşen Karakaya’nın yapıtları insana ve günümüz dünyasına dair bir yüzleşme. Merkezde topladığı boya katmanları, üst üste binerek kolaj etkisi yaratan lekeler ve zaman zaman heykelsi bir görünüme bürünen formlarıyla çok boyutlu bir anlatıma ulaşıyor.

Ali Atmaca ise resimlerinin gücünü, fütursuzca korkusuz olmasından alıyor. Benzeşmenin ve aykırılığın korkusuzluğundan. O sihrini kararken ihtiyacı olanları alıp uyumsuzlukları bir potada eritiyor. Griden, siyah ve beyazdan maviye, sarıya, kırmızıya en yalın halleriyle geçiyor.  Ali Atmaca, güneyin rüzgarından, Akdeniz’in suyundan, kadınların profilinden, cırcır böceklerinden, tütünden topladığı renkler, formlar, sesler ve kokularla resim yapıyor. Edebiyatın, Anadolu’nun ve dünya müziklerinin derinliğinden çizgilerini çıkarıyor. 

Son dönem çalışmalardan oluşan ve yaklaşık 50 adet eserin yer alacağı, Ali Atmaca -Ayşen Karakaya ‘’Gümüşlük Büyücüleri” adlı sergileri 5 Aralık’a kadar İzmir, Ekol Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz