f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

İbrahim Balaban & Hasan Nazım Balaban | Baba - Oğul Balaban | Ekol Sanat Galerisi

94 B izlenme  
3.11.2020
İbrahim Balaban & Hasan Nazım Balaban
Baba - Oğul Balaban
15 Aralık 2017 – 31 Ocak 2018
Ekol Sanat Galerisi
 
Ekol Sanat Galerisi Çağdaş Türk Sanatının asırlık çınarı İbrahim Balaban ve oğlu Hasan Nazım Balaban’ı ağırlıyor. Ekol Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek olan sergi, 15 Aralık tarihinde İzmirli sanatseverlerle buluşacak.
 
İbrahim Balaban 1921 Bursa doğumludur. İlkokulu bitirdikten sonra öğrenimine devam edemeyen Balaban 1937 yılında Bursa cezaevinde girdi. Burada tanıştığı Nazım Hikmet’in teşvikiyle resim yapmaya başladı. 1980lerden sonra halk resim geleneğinden esinlenerek Anadolu kadınını günlük yaşamı içinde betimledi. Bu yapıtlarında, bir önceki düzenli istifleme anlayışından uzaklaşarak dağınık bir düzenleme uyguladı. Nazım Hikmet’le geçirdiği yıllarda resmin yanı sıra edebiyat, felsefe, sosyoloji, ekonomi-politik konularında pratik bilgiler edindi.
İbrahim Balaban resimlerinde Resimlerinde Anadolu köylüsünün yaşam ve uğraş biçimlerini, naif bir yaklaşımla ve düşsel bir boyut içinde işledi. Köyden kente göç sorunlarını, kendine özgü resim diliyle yansıttı. Anadolu halk masallarındaki tipleri anımsatan figürlerden, Türk halk nakışlarından yararlandı. Geometrik bir düzen ve istif görülen resimlerinde, grafik kurgulu yüzeyler ve canlı renkler egemendir.
İbrahim Balaban’ın desenleri tuval resmi zenginliğinde köy yaşamının dramını, yoksulluğunu baharı, çiçekleri, çocukları ve özelliklede Anadolu yaşantısını en iyi anlatan eserlerdir.
 
Oğlu Hasan Nazım Balaban 1955 yılında Bursa - Seçköy'de dünyaya geldi.
ismini Büyük Şair NAZIM HİKMET' den almıştır. İlkokulu ve ortaokulu Bursa'da okudu, lise ve üniversite eğitimini İstanbul'da tamamladı.
Doğduğundan itibaren resim ve sanat ortamı içinde büyüyüp yetişen sanatçı, kendini bildiğinden beri resim yapmaktadır. Eserleri, Babasının "Sanat yaşantının izdüşümüdür." toplumcu, somut, figüratif çizgide eserler üretmektedir. Bununla birlikte eserlerinde geleneksel resmin süslemeci unsurlarını ve minyatür sanatının detaycı tadını katarak kendi tarzını oluşturmuştur.
 
İbrahim Balaban – Hasan Nazım Balaban BABA OĞUL SERGİSİ 15 ARALIK – 31 OCAK tarihlerinde farklı tekniklerde çok sayıda eserde Ekol Sanat Galerisi’nde izleyicileri ile buluşacak.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz