Ebru Uygun | Biz | Suma Han

105 B izlenme  
31.10.2020

 

Ebru Uygun

Biz 

12 Şubat – 6 Mart 2020

Suma Han

Yerel ve uluslararası sanatçılarla sanat ve sanatla ilişkilendirilmiş projeler üreten Standart Contemporary, Suma Han’da açılacak olan yeni sezonunun ilk sergisinde sanatçı Ebru Uygun’un eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. 

Kökeni Orta Asya’ya dayandığı varsayılan 600 yıllık geçmişiyle Ebru Sanatı, kâğıt süsleme üzerine Geleneksel Türk Sanatlarından biridir. Estetiği Türklerin yaşam biçimiyle benzerlik gösteren Ebru Sanatı; zamana ve mekana bağlı kalmaksızın taşınan ve hareket eden yapısı dolayısıyla sanatın fizikselliğine değil ruhuna yönelik bir pratiktir.

Ebru Uygun yeni sergisinde, çeşitli boyutlarda üretilmiş küplerden oluşturulan enstalatif yapıtı; her seferinde farklı bir bölgesinin ebrulanarak  gerçekleşir. Dökülen, akıtılan, üstüste ve yanyana uygulanan katmanların-yerleşik olanın üzerinde kurduğu hakimiyeti öngörülemez. Boyanın göçebe niteliğine rağmen sanatçı malzemede ve uygulamada kusursuz bir ustalık sağlar. Böylece, “Biz” sergisi sahip olduğumuz tüm duygusal, toplumsal ve biyolojik bağlar ile arkasındaki duygusal ve düşünsel örgünün anlaşılabilir olmasını umuyor. Küratörlüğünü Begüm Alkoçlar’ın üstlendiği sergi 6 Mart 2020 tarihine kadar izlenebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz