3dcb48cd-0eab-4c0c-8c19-3b578c324562.jpg

Fadu Seni Yakaladım - Ayşegül Sağbaş

27 B izlenme  
3.12.2020

Genç sanatçı Ayşegül Sağbaş`ın `Fadu` kimliği altında resmettiği renkli kadın figürleri 04 Kasım - 04 Aralık tarihleri arasında CDA Projects`te sergileniyor.
Ayşegül Sağbaş renkli, neşeli ve karikaturize edilmiş Fadu figürleriyle kendisini ve günümüz Türk kadınını resmediyor.

Hayatın ciddi koşulları karşısında şaşkın, hüzünlü, sevecen, ağlamaklı ifadelerle cocuklaştırılmış Fadu`lar toplum ve tarih tarafından kendilerini biçilmiş rolü oynamakla içlerinden geldiği gibi davranmak arasında sendeliyorlar. Bir duvarda melek kanatli bir anne olarak gördüğümuz Fadu, başka bir duvarda iç çamasırlarıyla tuvalette kusarken karşımıza çıkabiliyor. Hepimiz gibi izlendiğini ve ''yakalanabileceğini'' biliyor.

Sergideki her eserde Fadu`nun günlük hayatından farklı hikayeler yer alıyor. Aldatılan Fadu yatağında aşk mektupları okuyor, ev hanımı Fadu çamaşır asıyor. Sanatçının bu hikayeleri bize ulaştırırken evlerimize hergün girip çıkan naylon torbaları kullanması ise kesinlikle tesadüf degil. Sanatçı yapıtları için ''Ben ne kadar siyahsam, Fadu`lar o kadar renkli'' ifadesini kullansa da keskin gözlem yeteneği, esprili duruşu ve sıradışı transfer tekniğiyle oluşturduğu kendine özgü dili ile sanat kariyeri icin renkli bir gelecek vaat ediyor.

Ayşegül Sağbaş Hakkında :
1976 yılında Rize`de doğan sanatçı, 2004 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü`nden mezun oldu. 2006 yılında Tüyap 16. İstanbul Sanat Fuarı`na katıldı. 2007 yılında Akademililer Sanat Galerisi`nde açtığı kişisel sergisinin ardından 2007 yılı Temmuz ayında Kişinev- Moldova`da `SummArt Painters Campus 2007` Workshop çalışmalarına katıldı. 2008 yılında Casa Dell`Arte`de açılan karma sergiye katılan sanatçının birçok yarışmada ödülleri bulunmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz