d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Nezih Çavuşoğlu | Ege'de Soyut Katmanlar | Ekol Sanat Galerisi İzmir

103 B izlenme  
5.11.2020

Nezih Çavuşoğlu
"Ege'de Soyut Katmanlar"
4 Şubat – 2 Mart 2016
Ekol Sanat Galerisi İzmir
 

İzmir’de yer alan Ekol Sanat Galerisi, Çağdaş Türk Resim Sanatına özgün tarzıyla imzasını atan Nezih Çavuşoğlu’nun “Ege’de Soyut Katmanlar” isimli sergisine 04 Şubat – 02 Mart 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Nezih Çavuşoğlu 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise tahsilini İsviçre’de tamamladı. Resim sanatına olan merakı ortaokul yıllarında başladı. 1976 yılında Paris’te pek çok ressamın atölyelerini ziyaret etti. Bunlardan biri İtalyan sanatçı Aldo Mondino’ydu. Yüksek öğrenim için gittiği ABD New England College’de Görsel Sanatlar ve Pazarlama Bölümlerinde lisans eğitimi gördü. Görsel Sanatlar Resim Bölümünde Farid Haddad, Marquerite Walsh ve büyük usta Tomie De Paola’nın talebesi oldu. Tomie De Paula atölyesi renk teorisi konusunda uzmanlaşmasını sağladı. İsviçre ve Amerika’da pek çok karma sergilere katıldı.

Nezih Çavuşoğlu’nun Avrupa ve Amerika’da sanat üzerine aldığı eğitimler boya ve renk bilgisine odaklıdır ve izleyicisini de bu odağa doğru çekmektedir.  Sanatçının eserlerinde lekeye kayan renk alanları izleyene birçok kavramı aynı anda hissetme şansı yaşatır. Nezih Çavuşoğlu, Çağdaş Türk resminin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Nezih Çavuşoğlu’nun ABD, Almanya, İtalya, İsviçre, Lübnan, Mısır ve Türkiye'de pek çok özel ve kurumsal koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. 2009 yılında İtalya’da düzenlenen on-line Celeste-Resim yarışmasında Informal soyut resim dalında “on-line” oylamada en yüksek oyu alan sanatçılardan bir tanesi oldu.

Nezih Çavuşoğlu, evrenin yaratım biçimiyle tanıştırır bizi. Hayatın içinde varlığını bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan hissettiğimiz bu oluşum sayesinde eserlerine yadırgamadan bakarız.  Sanatçı, yaratım gücünü beslendiği kaynakların zenginliğine, eserin sahip olduğu samimiyetin sanatsal yeterlilik ve düzen içerisinde aktarılmasına, kimliği belirleyen aksiyona yönelik tavra, eserin arkasındaki felsefi duruşa ve kişinin bizzat kendisinin; eserin gücünü ortaya koyacağına inanıyor ve bu bağlamda eserlerini üretmeye İstanbul’da ve 2007 yılında kurduğu Bodrum’daki atölyesinde devam ediyor.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz