5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Ozan Ünal | Tahterevalli ve Oyunbozan | Ekol Sanat Galerisi İzmir

98 B izlenme  
5.11.2020
Ozan Ünal
Tahterevalli ve Oyunbozan
7 Ocak - 2 Şubat 2016
Ekol Sanat Galerisi İzmir


İzmir’de yer alan Ekol Sanat Galerisi,  İzmir doğumlu olan ve heykele farklı bir boyut kazandıran heykeltraş Ozan Ünal’ın “Tahterevalli ve Oyunbozan”  isimli heykel sergisine 7 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
1974 doğumlu heykeltıraş, ilk orta ve lise eğitimini İzmir’de aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Bölümüne girdi. Bu bölümü yarıda bırakarak aynı fakültenin Moda ve Aksesuar bölümüne devam etti. Eğitimi sırasında Beymen Academia Tasarım Yarışması, Deri Günleri Tasarım Yarışması gibi tasarım yarışmalarında ödüller aldı. Merkezi Danimarka’daki SAGA International Design Center Young Designer Seminar’da Türkiye’yi temsil etti. 2000 yılında “Sınırlandırılmış Hayalgücü - Tasarımcı Bakış Açısı” teziyle mezun oldu. 2001 yılında İzmir Karşıyaka’da Atölye Pi Tasarım ve Sanat Atölyesi’ni kurdu. Burada resim ve heykel çalışmalarına başladı. Temmuz 1993 Sivas Katliamı Anıtı, 1 Mayıs 1977 Emek Anıtı, Denizlerin Dalgası gibi birçok kamusal heykel ve anıt çalışmalarına imza attı. Kişisel resim ve heykel sergilerinin yanı sıra çeşitli karma sergilerde bulundu. Halen atölyesinde ağırlıklı olarak heykel olmak üzere çeşitli disiplinlerde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.
Ozan Ünal yarattığı eserlerde  demiri sert yapısalcı geometrik bir eleman olmaktan çıkarıp yumuşak bir modelaj malzemesi olarak işlerken; ağacı yontularıyla kimi zaman destekleyici elemanlarda kimi zaman da işin kendisi olarak kullanmayı seçiyor. Çamurla modelaj yapmayı seven sanatçı, demirle son üç senedir çalıştığını ve bu malzemede kendine özel bir dil bulduğunu belirtiyor. Heykelin maddeye dönüşme serüvenini anlatırken,  “Hepimiz duygusal olarak bir şeyler yaşıyoruz. Bunun karşılığında kimi arkadaşlarıyla sohbet ediyor, ben de heykel yapıyorum” diyor.
Ozan Ünal bütün sanatların birbirinin içine girdiğini belirtip klasik sanatta, Gian Lorenzo Bernini, Michelangelo; modern heykelde Alberto Giacometti, bu dönemden ise Anish Kapoor’u beğendiğini söylüyor. Sanatçı yaşam ve sanat arasındaki bağı, “sanat yaşamı, yaşam da sanatı etkilemiştir” diyerek tanımlıyor. Özetle; her bir insanın aslında tek başına özel bir varlık olduğu inancını benimseyen sanatçı, “insana önem vermezsen hiçbir şeye önem vermezsin” diyor.  
Ozan Ünal’ın “ Tahterevalli ve Oyunbozan”  isimli sergisi 7 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında sergiye özel en yeni ve en seçkin yapıtları ile Ekol Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz