f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Zahit Büyükişliyen | İvriz’den Kantaron Çiçekleri ve Don Kişot’a | Ekol Sanat Galerisi

96 B izlenme  
4.11.2020
Zahit Büyükişliyen
‘İvriz’den Kantaron Çiçekleri ve Don Kişot’a…”
18 Kasım – 14 Aralık 2016
Ekol Sanat Galerisi
 
 
Ekol Sanat Galerisi sezonun üçüncü sergisinde Türk resminin özgün isimlerinden Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in “İvriz’den Kantaron Çiçekleri ve Don Kişot’a…” adlı sergisine 18 Kasım – 14 Aralık 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
 
Usta sanatçı Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in eserlerini, sanat eleştirmeni Mehmet Ergüven şu şekilde yorumlar: “Zahit Büyükişliyen’in eserleri, doğaçlamaya fırsat tanıyan özgürlük ile denetim arasında hâlâ hassas bir dengenin varlığını gösterir. Bir dil olarak resim, her şeyden önce çağdaş olanın gereğini yerine getirmeye odaklanmıştır.
Zahit Büyükişliyen’in resmini görmek, çoğu zaman bakış sona erdikten sonra başlar; görülen şeyin dış dünyadaki karşılığını bulmak, seyir süreciyle eşzamanlı değildir. Resimlerinde, rengârenk olduğu izlenimi vermesine karşın, aslında renk konusunda alabildiği tutumlu bir tavır sergiler. Öyle ki, hiç renk olmasa yine resim yapmayı tercih ederdi muhtemelen. Bu resimlerde renkli görünen şey, sanatçının resmediyor olmayı kutsayan coşkusudur. Renk, bir şeye ait olmanın yükünü üzerinden atarak düzenlemedeki yerini almıştır burada.
Doğa ile manzara arasındaki tercih hakkını kullanmayan Zahit Büyükişliyen, açık havayı bunların ortak paydasına çevirir. Bu yüzden kapalı mekânı dışlayan resimlerin peşindedir hep. Bu resimlere baktıkça hep aynı duyguya kapılırız: Yeryüzü ile kucaklaşmak, dinginliğe giden yolda sona ertelenmiş başlangıçtır belki de!”
Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in “İvriz’den Kantaron Çiçekleri ve Don Kişot’a...” adlı sergisine 18 Kasım – 14 Aralık 2016 tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisi’nde görülebilir.
 
Müzik: Müzikotek
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz