973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Matisse, Pompidou’da

Leyla Ünsal

12 yıl önce

20. yüzyılın en büyük modern sanatçılarından biri olan Fransız ressam Henri Matisse (1869-1954) Pompidou’ya bu kez « Paires et Séries », « çift ve dizi » başlığı altındaki eserleriyle konuk oluyor.

Büyük ressam, çalışma hayatı boyunca çoğu eserini çift, kopya, yineleme, çeşitleme teknikleriyle resmetmiştir.  Aynı konuyu, kompozisyonu, fırça kullanımını yeniden ele aldığı, tekrarladığı bir çok farklı « çift ve dizi » şeklinde tual ortaya koymuştur. Bir eserden diğerine ; çerçeveyi, fırça darbesini, paletini çeşitlendirmiş, yer yer farklılaştırmaya, geliştirmeye, değişikliğe gitmiştir. Bu metod ressamın yalnızca şüpheciliğinin kanıtı değildir.


Aynı zamanda onu kendi sanatını, resmini keşfetmeye götüren en belirgin yoldur. Bıkmaz usanmaz kaşif Matisse, yaratıcı buluşları ile kendini, sanatını sürekli bir yenilenmeye ve gelişime tabi tutarak, bu alanda « forme » yani şeklin en büyük yaratıcılarından, temsilcilerinden biri olmuştur.


Betimleme, gerçekçilik ; çizim ve renk arasındaki ilişki ; yüzey ve hacim ; iç ve dış gibi bir çok farklı sorunun modern sanattaki gelişimine büyük katkıda bulunmuştur.


Müzede, eşsiz bir süzgeçten geçirilmiş, özel olarak seçilmiş, yarım yüzyıllık bir çalışmayı kapsayan Matisse eserleri kronolojik sırada sergileniyor.

Yazan-Fotoğraflar: Leyla ÜnsalEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin