5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Modern Sanata İskandinav Bakışı: Moderna Museet- Stockholm – Yazan Sevgi Yıldırım

Sevgi Yıldırım

9 yıl önce


Salvador Dali

İsveç’in başkenti  Stockholm’da “Müze Adası” olarak da bilinen “Skeppsholmen” adasında;  “Moderna Museet” (Modern Sanat Müzesi) deyiz. Müze, İskandinav ve uluslar arası modern sanat eserlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.


Maria Miesenberger

1958 yılında Stockholm’de sanatseverlerin ziyaretine açılan “Moderna Museet” daha binaya girmeden bahçesiyle dikkat çekiyor. Bahçe; ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Alexander Calder’ın 1961 yapımı “The Four Elements” isimli eseri ile ziyaretçilerini karşılıyor. Müzenin girişinde Amerikalı bir sanatçının ziyaretçilerini karşılaması aslında içeride uluslar arası bir koleksiyonun da bulunduğuna dair ipucu veriyor.Alexander Calder

“Moderna Museet” in dış bahçe kapısından girdiğimiz zaman ise ziyaretçileri uzun tek katlı bir yapı karşılıyor. Şüphesiz ki en çok dikkat çeken kiremit rengi üzerine yazılmış “Moderna Museet” yazısı. Turistler için en popüler yer olan giriş kapısının önünde, onlarca insan fotoğraf çektirmek için sıra bekliyor.

İçeri giriş yaptığımızda ise müze wi-fi servisinin yanı sıra QR kod aracılığı ile application indirme olanağı sunuyor. Böylece ziyaretçiler, eserler hakkındaki bilgileri internet olmadan da dinleme imkanına sahip oluyor. Kişisel olarak QR kodun “modasının geçtiğini” düşünsem de, faydalı bir uygulama olduğu kesin.

Sergilerin bulunduğu bölüme uzun bir koridordan geçilerek gidiliyor. Koridorda ise Belçikalı artist Carsten Holler’ın eserlerinin arasından geçerek aşağıdaki katlara iniyorsunuz. Salvador Dali,Yves Klein, Lars Millhagen gibi sanatçıları koleksiyonunda bulunduran müze; Marcel Duchamp’ın da sergisine ev sahipliği yapmıştı.


Marcel Duchamp


Marcel Duchamp


Yves Klein

Malmö’de de başka bir yerleşkesi olan Moderna Museet; Salı-Pazar günleri arası ziyaretçilerini bekliyor.

Yazı: Sevgi YıldırımEn Çok Okunanlar