New York'ta Alkışlanan Sanatçı Irfan Önürmen

Leyla Alaton

12 yıl önce

1958, Bursa doğumlu olan sanatçı İrfan Önürmen’in New York’ta C24 Galeri’deki sergisinin açılışına katıldım. 
 
Sergi tabii ki muhteşemdi. Devasa boyutlarda yani tam NY galerilerine ve evlerine uygun yapıtlar vardı. İrfan Önürmen’ in kendine özgü ve çok özel sanatının tam bir New York’ a uygun büyüklüklerde ve görselliğindeydi.
 
Bence sanatçı müzelere girecek işler yapmış. Çok gurur duydum ve de yerli yabancı bütün tanıdıklarıma kaçırmamaları gereken bir sergi olduğunu söyledim.İlk odada; ‘Gaze’ serisinin oluşturduğu portreleri vardı. Kat kat tül şerit dokular arasında dijital görüntülere yer vererek portreler oluşturuyor.

Belli belirsiz görünen portreleri hayal gücü ile istenildiği gibi şekillendirebiliyorsunuz.

Arka taraftaki odada ise sanatçının; 'Panik' sergisi karşımıza çıkıyor.

Yapıştırılmış gazete parçaları üst üste getirerek oluşturduğu kutu düzeni ile içlerini oyarak ve kabartarak formlarını oluşturuyor.
 
Güzel bir tesadüf İrfan Önürmen sergisinin açılış saatlerinde, tam galerinin karşısında ki galeride Anish Kapoor’ un bir sergisi açılıyordu. Elbette açılışın Frieze haftasında yapılması çok büyük bir fırsat sağlamış oldu, bütün sanatseverler ve yabancı konuklar 24. ve 25. sokaklarda cirit atıyorlardı.
 
NY’ u ziyaret edecek olanların muhakkak uğramaları gerektiğini hatırlatırım. Sergi 16 Haziran’a kadar New York 514 West 24th Street,NY 10011 C24 Gallery'de  devam ediyor. 

Emre Kurttepeli, Sefa Saglam ve Önürmen Ailesi ile birlikte


Irfan Önürmen ve Eşi ile birlikte

Yazan:Leyla Alaton En Çok Okunanlar